Skip to content

План Рахунків

План рахунків

План рахунків є копією рахунків у вашій організації.

Загальна структура плану рахунків базується на системі подвійного запису, яка стала стандартом у всьому світі для оцінки фінансового стану компанії.

План рахунків — це деревоподібний перегляд назв рахунків (ведення та групи), які необхідні компанії для ведення своїх бухгалтерських книг. ERPNext налаштовує простий план рахунків для кожної створеної компанії, але ви можете модифікувати його відповідно до своїх потреб та законодавчих вимог.

Для кожної компанії План рахунків визначає спосіб класифікації бухгалтерських записів, здебільшого заснований на законодавчих (податкових, відповідність державним регуляціям) вимогах.

Дерево плану рахунків

План рахунків допомагає відповісти на такі питання:

  • Чого варта ваша організація?
  • Скільки боргу ви взяли?
  • Скільки прибутку ви отримуєте (і, отже, сплачуєте податки)?
  • Скільки ви продали?
  • Яка структура ваших витрат?

Як людині, яка керує бізнесом, дуже важливо бачити, наскільки добре ваш бізнес себе почуває.

 Порада: Якщо ви не вмієте читати баланс, це хороша можливість почати вивчати це. Зусилля будуть варті того. Ви також можете скористатися допомогою свого бухгалтера для налаштування вашого плану рахунків.

Для доступу до списку плану рахунків перейдіть до: > Домашня > Бухгалтерія > Основи бухгалтерського обліку > План рахунків

1. Як створювати та редагувати рахунки

ERPNext має стандартний план рахунків. Замість створення чи модифікації, ви також можете скористатися інструментом Імпортер плану рахунків. Зауважте, що існуючий план рахунків буде перезаписаний при використанні цього інструменту.

  1. Перейдіть до списку плану рахунків.

    Тут ви можете відкрити групові рахунки, які містять інші рахунки. Є опції “Додати дочірній” до рахунку, Редагувати або Видалити рахунок.

    План рахунків

  2. Опція створення дочірнього рахунку з’являється лише тоді, коли ви натискаєте на групу (папку) типу рахунок.

  3. Введіть назву рахунку.

  4. Введіть номер рахунку.

  5. Відмітьте ‘Чи є групою’, якщо ви хочете, щоб це був груповий рахунок, який може містити інші рахунки.

  6. Виберіть тип рахунку. Вибір цього є важливим, оскільки деякі поля дозволяють вибирати лише певний тип рахунків.

  7. Змініть валюту, якщо цей рахунок буде використовуватись для транзакцій з іншою валютою. За замовчуванням це валюта компанії. Щоб дізнатись більше, відвідайте сторінку Багатовалютний облік.

  8. Натисніть на Створити новий.

Зазвичай, ви можете створювати рахунки для:

  • Витрат на подорожі, зарплати, телефону тощо у категорії Витрати.
  • Податку на додану вартість (ПДВ), податку з продажів, капіталу тощо у категорії Поточні зобов’язання.
  • Продажів продуктів, продажів послуг тощо у категорії Дохід.
  • Будівлі, машин, меблів тощо у категорії Основні засоби.

План рахунків

Порада: Рахунки в різних валютах створюються, коли ви отримуєте або здійснюєте платежі у різних валютах.

2. Типи рахунків

Типи рахунків головним чином класифікуються як доходи, витрати, активи або зобов’язання.

2.1 Рахунки балансового звіту

Рахунки балансового звіту охоплюють ‘Застосування коштів (Активи)’ та ‘Джерела коштів (Зобов’язання)’, які вказують на чисту вартість вашої компанії на будь-який момент часу. Коли ви починаєте або завершуєте фінансовий період, всі Активи дорівнюють Зобов’язанням.

Примітка з бухгалтерського обліку: Якщо ви новачок у бухгалтерії, вам може бути цікаво, як можливо, що Активи дорівнюють Зобов’язанням? Це означало б, що компанія не має нічого свого. Це правда! Всі “інвестиції”, зроблені в компанію для купівлі активів (наприклад, землі, меблів, машин), здійснюються власниками. Власники є зобов’язанням для компанії, оскільки прибутки належать власникам.

Якщо компанія має закритися, їй потрібно продати всі активи та повернути всі зобов’язання (включаючи прибутки) власникам, залишивши себе ні з чим.

Усі рахунки під рахунками балансового звіту представляють актив, що належить компанії, як “Банківський рахунок”, “Земля та власність”, “Меблі” або зобов’язання (кошти, які компанія зобов’язана іншим), як “Кошти власників”, “Борг” тощо.

Два особливих рахунки, на які слід звернути увагу тут, - це Рахунки дебіторів (гроші, які ви маєте зібрати від своїх клієнтів) та Рахунки кредиторів (гроші, які ви маєте заплатити своїм постачальникам) під Активами і Зобов’язаннями відповідно.

2.2 Рахунки звіту про прибутки та збитки

Звіт про прибутки та збитки охоплює групу рахунків ‘Доходи’ та ‘Витрати’, які представляють ваші бухгалтерські транзакції протягом певного періоду.

На відміну від рахунків балансового звіту, рахунки звіту про прибутки та збитки (або PL рахунки) не представляють чисту вартість (Активи), але скоріше показують суму грошей, витрачених та отриманих на обслуговування клієнтів протягом періоду. Тому на початку та в кінці вашого фінансового року вони стають нульовими.

У ERPNext легко відстежувати прибутки та збитки за допомогою звіту про прибутки та збитки.

Звіт про прибутки та збитки

Зауважте, що в перший день року ви ще не отримали ні прибутку, ні збитку, але у вас все ще є активи, тому рахунки балансового звіту ніколи не стають нульовими на початку або в кінці періоду.

2.3 Групи та рахунки (Ledgers)

У ERPNext існують два основних типи рахунків - Група та Рахунок (Ledger). Групи можуть містити підгрупи та рахунки в них, в той час як рахунки є кінцевими вузлами вашого плану рахунків і не можуть містити інших рахунків.

Бухгалтерські транзакції можуть здійснюватись тільки проти рахунків (Ledgers), а не Груп.

Інформація: Термін “Рахунок” (Ledger) означає сторінку в бухгалтерській книзі, де робляться записи. Зазвичай існує один рахунок для кожного об’єкта обліку (наприклад, Клієнт або Постачальник).

Примітка: Рахунок “Ledger” іноді також називають “Голова рахунку”.

Групи та рахунки в CoA

2.4 Інші типи рахунків

У ERPNext ви також можете вказати додаткову інформацію при створенні нового рахунку, що допомагає вибрати цей конкретний рахунок в сценарії, як ‘Банківський рахунок’ або ‘Податковий рахунок’, і не впливає на сам план рахунків.

Пояснення типів рахунків:

  • Накопичена амортизація: Для зберігання інформації про загальну накопичену амортизацію активів компанії. З’являється у балансовому звіті.
  • Активи отримано, але не оплачено: Тимчасовий пасивний рахунок, який містить вартість отриманого, але ще не оплаченого активу.
  • Банк: Тип рахунку, під яким будуть створюватися банківські рахунки. У CoA повинен бути хоча б один груповий рахунок типу “Банк”.
  • Готівка: Тип рахунку, під яким буде створений готівковий рахунок. У CoA повинен бути хоча б один груповий рахунок типу “Готівка”.
  • Облікований: Додаткові збори, що нараховуються на товари, можуть бути збережені на рахунках цього типу. Наприклад, “Витрати на фрахт та експедицію”.
  • Капітальні роботи в процесі (CWIP): Поточні витрати при створенні основних засобів зберігаються на рахунках CWIP. Наприклад, витрати на будівництво будівлі. У ERPNext активи зараховуються на рахунки CWIP, коли вони ще не використовуються.
  • Собівартість проданих товарів: Рахунок цього типу використовується для обліку загальної суми всіх витрат, понесених під час виробництва/закупівлі товару або послуги, проданої компанією.
  • Амортизація: Рахунок витрат для обліку амортизації основних засобів. Відображається у звіті про прибутки та збитки.
  • Капітал: Такі рахунки представляють транзакції з людьми, які володіють бізнесом, тобто акціонерами/власниками.
  • Витрати, включені у оцінку активів: Рахунок для обліку витрат (окрім прямих матеріальних витрат на активи), включених у загальну вартість активу.
  • Витрати, включені у оцінку: Рахунок для обліку витрат (окрім прямих матеріальних витрат), включених у загальну вартість товару/продукції, використовується у безперервному обліку запасів.
  • Основні засоби: Рахунок для підтримання вартості основних засобів.
  • Дохідний рахунок: Цей тип рахунків представляє будь-яке джерело доходу або доходи, зараховані компанії.
  • Зобов’язання: Тип рахунку представляє суму, яку компанія винна своїм кредиторам (постачальникам).
  • Дебіторська заборгованість: Тип рахунку представляє суму, яку винні компанії її дебітори (клієнти).
  • Округлення: У багатьох рахунках-фактурах може бути деяке округлення кінцевої суми. Для точного відстеження ці суми можуть бути зараховані на рахунки цього типу.
  • Запаси: Група рахунків, під якою будуть створені рахунки складу.
  • Коригування запасів: Рахунок витрат для обліку будь-якого коригувального запису запасів/інвентарю. Зазвичай знаходиться на тому ж рівні, що й Собівартість проданих товарів.
  • Запаси отримано, але не оплачено: Тимчасовий пасивний рахунок, який містить вартість запасів, отриманих, але ще не оплачених, і використовується у безперервному обліку запасів.
  • Податки: Усі податкові рахунки, такі як ПДВ, ТДС, GST тощо, входять до цього типу.
  • Тимчасовий: Тимчасовий рахунок корисний для балансування доходів, витрат і анулювання їх під час переходу на ERPNext у середині року з непогашеними бухгалтерськими записами.

Примітка: При виконанні платіжних внесків, банківський рахунок за замовчуванням буде вибрано у наступному порядку, якщо встановлено:

  • Форма компанії > * За замовчуванням рахунок способу платежу > * За замовчуванням банківський рахунок клієнта/постачальника > * Вибір вручну в платіжному внеску.

2.5 Фінансові звіти

Фінансові звіти вашої компанії легко переглядаються в ERPNext. Ви можете переглянути такі фінансові звіти, як балансовий звіт, звіт про прибутки та збитки, а також звіт про рух грошових коштів.

Приклади різних фінансових звітів наведено нижче:

  1. Звіт про рух грошових коштів:

    Рух грошових коштів

  2. Звіт про прибутки та збитки: Звіт про прибутки та збитки

  3. Балансовий звіт:

    Балансовий звіт

2.6 Номер рахунку

Стандартний План рахунків організований відповідно до числової системи. Кожна основна категорія починається з певного номера, а підкатегорії в цій основній категорії починаються з того ж номера. Наприклад, якщо активи класифікуються номерами, що починаються з цифри 1000, то готівкові рахунки можуть бути позначені як 1100, банківські рахунки - як 1200, дебіторська заборгованість - як 1300 і так далі. Зазвичай між номерами рахунків зберігається прогалина для додавання рахунків у майбутньому.

Ви можете призначити номер під час створення рахунку зі сторінки Плану рахунків. Ви також можете редагувати номер з запису рахунку, натиснувши кнопку Оновити назву/номер рахунку. Після оновлення номера рахунку система автоматично змінює назву рахунку, вбудовуючи номер у назву рахунку.

Номер рахунку

3. Відео

 відео  

4. Супутні теми

  1. Початковий баланс
  2. Налаштування рахунків
  3. Журнальний запис
  4. Міжкомпанійський журнальний запис
  5. Бухгалтерські звіти
  6. Багатовалютний облік